Jest to technika wykorzystująca różne formy ucisku i ruchów wykonywanych w różnych kierunkach we wrażliwych miejscach w tkance mięśniowej i powięzi. Celem terapii jest uwolnienie się od bólu i poprawa zaburzonych wzorców ruchowych poprzez przywrócenie prawidłowego napięci mięśniowego danego obszaru. Punktem spustowym nazywa się wrażliwe miejsca w napiętych mięśniach. Pod wpływem ucisku powodują one ból promieniujący oraz inne objawy w obszarach ciała często odległych od miejsca drażnienia (np.. promieniowanie z punktów spustowych w obrębie mięśnia podgrzebieniowego na łopatce objawia się bólem w barku i uczuciem drętwienia w ręce). W związku z tym, terapia powinna być prowadzona w obrębie całego ciała, a nie tylko lokalnych grup mięśniowych.
Punkty spustowe tworzą się na mięśniach w związku z ich przeciążeniem, sumowaniem się mikrourazów, jednorazowego urazu, jak również z powodu codziennego stresu.
Terapia opiera się o zlokalizowanie występujących punktów spustowych w oparciu o wywiad, analizę dolegliwości bólowych i badanie fizjoterapeutyczne. Fizjoterapeuta wyczuwa punkt spustowy jako niemal supełek zawiązany na włóknie mięśniowym grubości ludzkiego włosa. Polega na odpowiednim ucisku i mobilizacji w obrębie znalezionego punktu, w celu jego rozluźnienia i przywrócenia tkankom (mięśniom i powięzi) prawidłowego funkcjonowania.
Choć sama terapia bywa nieprzyjemna w trakcie, powoduje zmniejszenie lub usunięcie dolegliwości bólowych na drugi, trzeci dzień po terapii. Często ulga odczuwana jest niemal natychmiast po wstaniu z kozetki jako rozluźnienie, zwiększenie możliwości ruchowych, uczucie lekkości.
Rehabilitacja Pilamaj Sp. z o. o. |
Katowice ul. Zacisze 1/1
tel: +48 662 771 822 |