40-025 Katowice
ul. Zacisze 1/1
gabinet@pilapilamaj.pl
Facebook Kontakt
żaden ból nam nie straszny
gabinet@pilapilamaj.pl +48 662 771 822

Usprawnianie po urazach

W wyniku urazu jak jak np złamanie, skręcenie, dochodzi do zaburzenia funkcji stawu, całej kończyny a właściwie całego organizmu. Pozostałe kończy muszą przejąc funkcje unieruchomionej lub wyłączonej z użytkowania kończyny, co powoduje ich nadmierną, często przeciążającą pracę. Dlatego fizjoterapię po urazie należy rozpocząć tak szybko jak to tylko możliwe. Nie zawsze od razu jest to praca na uszkodzonej części ciała, ale wszędzie wokół, by zapobiegać przeciążeniom, kierować kompensacją własną organizmu i wspomagać proces regeneracji dotkniętej urazem okolicy.
Początkowo nie są to ciężkie fizycznie ćwiczenia, jak czasem można to sobie wyobrazić - na takie jeszcze przyjdzie czas. W początkowym etapie jest to np nauka poruszania się w zmienionych warunkach funkcjonalnych, wykonywanie czynności codziennych, nauka chodu o kulach (jeśli jest taka potrzeba) i stopniowe ale systematyczne uruchamianie obszaru urazu.

Zaniedbanie usprawniania po urazie skutkuje powstawaniem przykurczy mięśni, ograniczenia zakresu ruchomości stawów, nieprawidłową kompensację organizmu, przeciążenia pozostałych struktur. Im dłużej taka sytuacja trwa, tym trudniej będzie skutki tego odwrócić.

Po złamaniu, oczywiście do czasu zrostu kostnego, konieczne jest unieruchomienie. Nie wyklucza to jednak pracy na sąsiadujących stawach, pracy izometrycznej unieruchomionych mięśni (czyli ich napięciu bez poruszania stawem w celu zmniejszenia utraty masy mięśniowej). Po zdjęciu unieruchomienia konieczne jest najszybsze z możliwych rozpoczęcie stopniowej i systematycznej rehabilitacji uszkodzonego obszaru ciała.

Po skręceniu nie zawsze wskazane jest pełne unieruchomienie stawu (choć niestety takie jest przyjęte ogólne postępowanie szpitalne). Najważniejsze jest zabezpieczenie ruchu skrętnego (ruchu w kierunku w którym nastąpiło skręcenie). Pozostawienie pozostałych ruchów czynnych pozwala na szybszą regenerację danego stawu. Daje tez możliwość pracy nad obrzękiem i krwiakiem (jeśli występuje). Rozpoczęcie terapii niemal od razu po urazie znacząco skraca okres rekonwalescencji.

W usprawnianiu po urazach wykorzystywane są niemal wszystkie dostępne nam techniki fizjoterapeutyczne - dostosowywane do wieku pacjenta, rodzaju urazu, przeciwwskazań.

Rehabilitacja Pilamaj Sp. z o. o.
Katowice ul. Zacisze 1/1
tel: +48 662 771 822
MadeOnMoon - tworzenie stron WWW z CMS - Katowice